czwartek, 26 marca 2009

Janusz Szrom




Jazz jest obecnie pojęciem stylistycznie bardzo rozległym. W takim też rozumieniu należałoby rozpatrywać wokalistykę Janusza. Z jednej strony przez całe lata rozwijał w sobie miłość do instrumentalnego traktowania swojego głosu, odruchowo sięgając po autorów z okresu bebop-u, z drugiej zaś słychać u niego nieukrywaną sympatię do "zwykłych" piosenek.

Taka rozpiętość zainteresowań świadczy o jego dużej elastyczności i gotowości do podejmowania ciekawych muzycznych wyzwań. Bez wątpienia jednym z nich jest jego solowy album "Pełną gębą", gdzie samodzielnie zaśpiewał wszystkie głosy, nie wspierając się przy tym żadnym instrumentem muzycznym.

Wieloletnia edukacja muzyczna odcisnęła na jego wokalistyce swoje znamię: fortepian,
trąbka, organy, czy saksofon…
Każdy z tych instrumentów gra dziś w duszy tego jazzmana.

Strona wokalisty: www.szrom.pl

Jerzy Główczewski




Absolwent Wydzialu Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach.Obecnie wykładowca klasy saksofonu tejże uczelni.

Swoją muzyczną przygodę rozpoczął w Gdańsku. Uczęszczając do Średniej Szkoły Muzycznej, współpracował z wieloma zespołami lokalnymi trójmiasta jak chociażby "Baszta" (wyróżnienie na festiwalu Jazz nad Odrą). W tym samym czasie rozpoczyna pracę z poznańską super grupą ERGO BAND i Grażyną Łobaszewską. Zwieńczeniem współpracy z Ergo jest dwumiesięczne turnee po byłym ZSSR.

Zaraz po powrocie z ZSSR Jerzy Główczewski przenosi się do Katowic na studia. Początek studiów obfituje nagraniem płyty z big bandem AM, oraz współpracą z Jarkiem Śmietaną w formacji EXTRA BALL. W tym czasie Big band ma swój okres prosperity czego dowodem był wyjazd do USA na dwa festiwale jazzowe Reno (Nevada) i Barceley Jazz Festival (California) oraz Jazz Ost East (Norymberga). Po powrocie do kraju, owocna współpraca z zespołem EXTRA BALL - rozliczne koncerty i nagrania płytowe.

Zwieńczeniem współpracy z Jarkiem Śmietaną był Ogólnopolski Konkurs Improwizacji Jazzowej. Jerzy Główczewski zostaje laureatem I-szej nagrody tegoż konkursu. Od tego momentu rozpoczyna się współpraca z zespołem Aleksandra Maliszewskiego ALEX BAND, z którym dokonał wielu nagrań płytowych i telewizyjnych, akompaniując znanym i popularnym wykonawcom na wielu festiwalach,(Sopot, Opole).

W tym samym czasie współpracuje z wieloma muzykami jazzowymi jak chociażby Zbigniew Lewandowski, Eryk Kulm, Marek Bałata. Od wielu lat uczestnik nagrań muzyki filmowej Zbigniewa Prejsnera w tym słynnego "Requiem for My Friend", którego prapremiera odbyła się w Teatrze Wielkim w Warszawie. Powtórzenie koncertu miało miejsce w Londynie w legendarnym "Royal Festival Hall" z orkiestrą BBC Concert Orchestra.

Ostatnio członek zespołu "The Globetrotters" Bernarda Maselego.

WYBRANA DYSKOGRAFIA

# POLISH JAZZ - BIG BAND KATOWICE - "MUSIC FOR MY FRIENDS"
Muza/Polskie Nagrania SX 1560
# EXTRA BALL - Poljazz Z - SX - 0687
# ZBIGNIEW LEWANDOWSKI - "Golden Lady" Polskie Nagrania SX 2700
# PREISNER'S MUSIC - 1995 Virgin France S.A.
# REQUIEM FOR MY FRIEND - Zbigniew Preisner - Warner Music
# ANNA SARAFIŃSKA - Melodies / 1999 Sony Music
# THE GLOBETROTTERS - Futurex
# THE GLOBETROTTERS -Fairy tales of the trees- Soliton

Marek Dykta




Marek Dykta swoją muzyczną karierę rozpoczął w wieku dziesięciu lat. Był wierny swojemu pierwszemu instrumentowi, gitarze klasycznej, dopóki nie odkrył innych stylów muzycznych, w których muzykalność można było wykorzystać w mniej przewidywalny sposób. Zafascynowany ideą improwizacji, złapał za swoją pierwszą, czeską gitarę elektryczną i dołączył do zespołu bluesowego w szkole średniej. Niedługo później został zaproszony do współpracy z bluesmanem Irkiem Dudkiem i zaczął koncertować z jego zespołem. Następnym krokiem było dołączenie do innych młodych jazzowych muzyków na Wydziale Jazzowym w Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, który ukończył z wyróżnieniem cztery lata później.

Sukces pierwszego zespołu Marka, “Staff Only”, który zajął drugie miejsce na festiwalu Jazz Juniors w Krakowie oraz siódme miejsce pośród 178 uczestników na belgijskim Europejskim Konkursie Jazzowym, zaowocował pomysłem kontynuowania edukacji jazzowej w Stanach Zjednoczonych. Jedynym miejscem które go interesowało była słynna szkoła Berklee College of Music w Bostonie. Stypendium, które Marek dostał w Berklee po przesłaniu nagrania swojego zespołu, pomogło mu postawić następne kroki w jego muzycznej karierze. Studiowanie w Berklee poszerzyło jego muzyczne horyzonty. Podczas pobytu na Barklee, Marek został nagrodzony stypendium im Stevena Hollanda i ukończył studia w ciągu pięciu semestrów z najwyższym wyróżnieniem.

Niektórzy z nauczycieli, których spotkał, u których studiował i z którymi występował, tacy jak Jon Damian, Bret Wilmott, Herb Pomeroy, Rick Peckham, Ed Tomassi oraz przede wszystkim Hal Crook, mocno wpłynęli na jego styl muzyczny. Miał także szanse i przywilej wystąpienia z niektórymi dużymi nazwiskami biznesu takimi jak Ben Riley, Mike Gibbs, Greg Bisonette i Dennis Chambers. Przeprowadzka z Berklee do Nowego Jorku była krokiem następnym. Tam Marek spotkał i występował z Tommy Campbellem, Mark Soskinem, Harvie Swartz, Donny McCasslin, Borisem Kozlovem, Michałem Urbaniakiem, Urszulą Dudziak i wieloma innymi. Wyprodukował i nagrał wiele projektów włączając w to swoją muzyke w Avatar Studios, w jednym z najlepszych studiów nagraniowych w Nowym Jorku. Jego najnowszym projektem jest płyta „Cradle of Light” nagrana w duecie z Johnem Abercrombie. Płyta zawierająca osiem kompozycji z czego siedem jest autorstwa Marka, została nagrana w Nowym Jorku.

strona artysty: wwww.marekdykta.com

Dni Jazzu w Cieszynie

Strefa Jazzu serdecznie zaprasza na jedyną w swoim rodzaju imprezę muzyczną: "Dni Jazzu w Cieszynie". Wydarzenie to będzie miało miejsce na terenie campusu akademickiego UŚ w Cieszynie w dniach 15-16 kwietnia. Dzień pierwszy zainauguruje wykład w formie warsztatu gitarzysty jazzowego Marka Dykty, któremu towarzyszyć będzie sekcja akompaniująca- perkusista Adam Buczek, oraz basista Adam Kowalewski (początek spotkania o godzinie 14 w sali kameralnej 129 budynku głównego). Tego samego dnia o godzinie 20 w klubie studenckim "Panopticum" odbędzie się koncert formacji Marek Dykta Trio w wyżej wymienionym składzie.
Dzień drugi rozpocznie warsztatowy wykład saksofonisty Jerzego Główczewskiego, na który zapraszamy o godzinie 13 do sali 107 Instytutu Muzyki. W tym samym dniu warsztaty wokalne poprowadzi wokalista jazzowy Janusz Szrom (odbędą się one również w sali 107 Instytutu Muzyki o godzinie 15).
Warsztatom towarzyszyć będzie wystawa fotografii Jerzego Pustelnika (hall budynku głównego UŚ).
Współoganizatorami wydarzenia są: Instytut Muzyki w Cieszynie, Wydział Artstyczny UŚ, Samorząd Studencki UŚ. Warsztaty odbywają się w ramach Festiwalu Nauki Uniwersytetu Śląskiego.
Bliższe informacje na temat wykładowców zostaną podane wkrótce.