czwartek, 26 marca 2009

Jerzy Główczewski
Absolwent Wydzialu Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach.Obecnie wykładowca klasy saksofonu tejże uczelni.

Swoją muzyczną przygodę rozpoczął w Gdańsku. Uczęszczając do Średniej Szkoły Muzycznej, współpracował z wieloma zespołami lokalnymi trójmiasta jak chociażby "Baszta" (wyróżnienie na festiwalu Jazz nad Odrą). W tym samym czasie rozpoczyna pracę z poznańską super grupą ERGO BAND i Grażyną Łobaszewską. Zwieńczeniem współpracy z Ergo jest dwumiesięczne turnee po byłym ZSSR.

Zaraz po powrocie z ZSSR Jerzy Główczewski przenosi się do Katowic na studia. Początek studiów obfituje nagraniem płyty z big bandem AM, oraz współpracą z Jarkiem Śmietaną w formacji EXTRA BALL. W tym czasie Big band ma swój okres prosperity czego dowodem był wyjazd do USA na dwa festiwale jazzowe Reno (Nevada) i Barceley Jazz Festival (California) oraz Jazz Ost East (Norymberga). Po powrocie do kraju, owocna współpraca z zespołem EXTRA BALL - rozliczne koncerty i nagrania płytowe.

Zwieńczeniem współpracy z Jarkiem Śmietaną był Ogólnopolski Konkurs Improwizacji Jazzowej. Jerzy Główczewski zostaje laureatem I-szej nagrody tegoż konkursu. Od tego momentu rozpoczyna się współpraca z zespołem Aleksandra Maliszewskiego ALEX BAND, z którym dokonał wielu nagrań płytowych i telewizyjnych, akompaniując znanym i popularnym wykonawcom na wielu festiwalach,(Sopot, Opole).

W tym samym czasie współpracuje z wieloma muzykami jazzowymi jak chociażby Zbigniew Lewandowski, Eryk Kulm, Marek Bałata. Od wielu lat uczestnik nagrań muzyki filmowej Zbigniewa Prejsnera w tym słynnego "Requiem for My Friend", którego prapremiera odbyła się w Teatrze Wielkim w Warszawie. Powtórzenie koncertu miało miejsce w Londynie w legendarnym "Royal Festival Hall" z orkiestrą BBC Concert Orchestra.

Ostatnio członek zespołu "The Globetrotters" Bernarda Maselego.

WYBRANA DYSKOGRAFIA

# POLISH JAZZ - BIG BAND KATOWICE - "MUSIC FOR MY FRIENDS"
Muza/Polskie Nagrania SX 1560
# EXTRA BALL - Poljazz Z - SX - 0687
# ZBIGNIEW LEWANDOWSKI - "Golden Lady" Polskie Nagrania SX 2700
# PREISNER'S MUSIC - 1995 Virgin France S.A.
# REQUIEM FOR MY FRIEND - Zbigniew Preisner - Warner Music
# ANNA SARAFIŃSKA - Melodies / 1999 Sony Music
# THE GLOBETROTTERS - Futurex
# THE GLOBETROTTERS -Fairy tales of the trees- Soliton

Brak komentarzy: