czwartek, 26 marca 2009

Marek Dykta
Marek Dykta swoją muzyczną karierę rozpoczął w wieku dziesięciu lat. Był wierny swojemu pierwszemu instrumentowi, gitarze klasycznej, dopóki nie odkrył innych stylów muzycznych, w których muzykalność można było wykorzystać w mniej przewidywalny sposób. Zafascynowany ideą improwizacji, złapał za swoją pierwszą, czeską gitarę elektryczną i dołączył do zespołu bluesowego w szkole średniej. Niedługo później został zaproszony do współpracy z bluesmanem Irkiem Dudkiem i zaczął koncertować z jego zespołem. Następnym krokiem było dołączenie do innych młodych jazzowych muzyków na Wydziale Jazzowym w Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, który ukończył z wyróżnieniem cztery lata później.

Sukces pierwszego zespołu Marka, “Staff Only”, który zajął drugie miejsce na festiwalu Jazz Juniors w Krakowie oraz siódme miejsce pośród 178 uczestników na belgijskim Europejskim Konkursie Jazzowym, zaowocował pomysłem kontynuowania edukacji jazzowej w Stanach Zjednoczonych. Jedynym miejscem które go interesowało była słynna szkoła Berklee College of Music w Bostonie. Stypendium, które Marek dostał w Berklee po przesłaniu nagrania swojego zespołu, pomogło mu postawić następne kroki w jego muzycznej karierze. Studiowanie w Berklee poszerzyło jego muzyczne horyzonty. Podczas pobytu na Barklee, Marek został nagrodzony stypendium im Stevena Hollanda i ukończył studia w ciągu pięciu semestrów z najwyższym wyróżnieniem.

Niektórzy z nauczycieli, których spotkał, u których studiował i z którymi występował, tacy jak Jon Damian, Bret Wilmott, Herb Pomeroy, Rick Peckham, Ed Tomassi oraz przede wszystkim Hal Crook, mocno wpłynęli na jego styl muzyczny. Miał także szanse i przywilej wystąpienia z niektórymi dużymi nazwiskami biznesu takimi jak Ben Riley, Mike Gibbs, Greg Bisonette i Dennis Chambers. Przeprowadzka z Berklee do Nowego Jorku była krokiem następnym. Tam Marek spotkał i występował z Tommy Campbellem, Mark Soskinem, Harvie Swartz, Donny McCasslin, Borisem Kozlovem, Michałem Urbaniakiem, Urszulą Dudziak i wieloma innymi. Wyprodukował i nagrał wiele projektów włączając w to swoją muzyke w Avatar Studios, w jednym z najlepszych studiów nagraniowych w Nowym Jorku. Jego najnowszym projektem jest płyta „Cradle of Light” nagrana w duecie z Johnem Abercrombie. Płyta zawierająca osiem kompozycji z czego siedem jest autorstwa Marka, została nagrana w Nowym Jorku.

strona artysty: wwww.marekdykta.com

Brak komentarzy: